KMTSO Moda Tasarım Merkezi Kuracak!

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi OdasıModa Tasarım Merkezi kuruyor. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) desteği ile yapılacak olan Moda Tasarım Merkezi Fizibilitesi Projesi ile Kahramanmaraş’ta tekstil sektörünün tasarım gücünün geliştirilmesi, modaya yön veren markaşehirlerarasında yer alması hedefleniyor.

Merkez, kumaş tasarım ve stil araştırmasında uzmanlaşmış bir Tasarım Merkezi statüsünde olacak.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız projenin destek sözleşmesini birlikte imzalayarak projeye start verdiler.

Merkez de yapılacak tasarım faaliyetleri ile bölgenintasarımcı gücünün ön plana çıkarılmasını ve tasarım alanında yeni tasarımcıların yetiştirilmesini sağlayacak.Firmalarıntasarım kabiliyetinin ve bu konuda kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi de amaçlanıyor.

Tasarım Merkezi ile moda, tasarım ve sanat bilinci yüksek,uluslararası pazar farkındalığı olan moda tasarımcıların yetiştirilmesi ve Türkiye’nin en temelendüstrilerinden tekstil ve hazır giyim alanına, sektörün geleceğine yön verecek yaratıcı ve yenilikçiişgücünün oluşturulması ana ekseni oluşturuyor.

Proje hakkında bilgi veren KMTSO Başkanı Serdar Zabuntekstil sektörünün, Türkiye’nin 80’li yıllarda başlayan ekonomik kalkınma sürecinin baş aktörlerinden birisi olduğunu söyleyerek “Tekstil sektörü, sanayi üretimine ve Türkiye ihracatına çok önemli katkılar sağlamaktadır.Kahramanmaraş ise bu sektörün en önemli üretim merkezlerinden birisidir. Üçyüzden fazla ihracatçı şirketi ile Avrupa ve diğer pazarlarda çok güçlü bir pazar payına sahip olan Kahramanmaraş, dünyanın 122 ülkesine ihracat yaparak iplikte, dokumada, örmede ve denimde güçlü bir Türk markası olarak anılmaktadır. Türkiye’nin bu sektörde dünya moda merkezlerine gönderdiği ürünlerin çok büyük bir kısmı Kahramanmaraş’tan ihraç edilmektedir. Tasarım Merkezi Projemizle birlikte artık şehrimizin üretim ve ihracat için sergilediği performansı, bu defa moda tasarımları ile taçlandıracağız. Katma değeri yüksek ürünlerin payını artırarak şehrimizin kalkınmasına çok önemli katkı sağlanacak.Tasarım Merkezi ilesektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli tasarımcıların yetiştirilmesi, tasarım kabiliyetinin geliştirilmesi,müşterilere birçok farklı kumaş konusunda kişiselleşmiş bir hizmet ve tasarımsunumu mümkün olacak. Kumaşlarla ilgili performansları ve alternatif stil sonuçlarınıngörülebileceği merkezde özellikle konfeksiyon sektörüne yönelik olarak tasarım yeteneği ile donatılmış güvenilir bir ortak olarak konumlanacak.Bu itibarla, projeye destek veren Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’na çok teşekkür ediyorum. Projemizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram